Poznajmy się z teatrem czyli Dzień Teatru

Fajnie Być Matką Liczba komentarzy: 0

Cześć,
Spędzając czas z dziewczynkami w domu staram się zainteresować je różnymi tematami mimo, że wydawać się może, że są za małe by zrozumieć dany temat. Przygotowując materiały, które chcę z nimi opracować zawsze staram się znaleźć takie rzeczy aby poziom trudności był do nich dostosowany jednak tak by nie było to za łatwe:) 

Do teatru z dziewczynkami chodzimy częściej niż do kina. Uwielbiam wyszukiwać przedstawienia w lokalnych domach kultury. Nie dość, że cena jest bardzo przystępna to dziewczyny mają różnorodność przedstawień.

Wprowadzając dziewczyny w "teatr" zaczęłyśmy od filmu dla dzieci, który w jasny i zrozumiały sposób opowiada o najważniejszych punktach powstawania teatru. Film znajdziecie tutaj: https://youtu.be/TkBHN9TYP-0 Po zakończonym filmie zrobiłyśmy sobie pogadankę, bo nie byłam pewna czy dziewczyny wszystko dobrze zrozumiały. Zarówno one jak i ja zadawałyśmy sobie pytania wzajemnie by poszerzyć Naszą wiedzę i dokładnie zrozumieć o czym był film.


Przerobiłyśmy też plansze pokazujące co w teatrze jest i jak się nazywa, jakie rodzaje teatrów mamy oraz rekwizyty jakie możemy spotkać w teatrze. Wszystkie plansze znajdziecie tutaj:

Po przerobieniu kart pracy jeszcze raz utrwaliłyśmy sobie podstawowe informacje o teatrze. 
Pytania jakie sobie zadawałyśmy to między innymi: 
  • jak nazywa się osoba występująca na scenie?
  • jak nazywa się osoba, która wymyśla co będzie się działo na scenie?
  • jak nazywa się miejsce, gdzie siedzą ludzie oglądający przedstawienie?
  • jak nazywa się miejsce gdzie występują aktorzy?
  • jak nazywa się zasłona, która oddziela scenę od widowni?
  • czy podczas przedstawienia można rozmawiać?
  • czy w teatrze można jeść lub pić?

Po dokładnym zrozumieniu tematu zabrałyśmy się za przyjemności, czyli karty pracy czy kolorowanki.  Te, które znajdziecie w poleceniu u mnie sprawdziły się przy moich dziewczynach gdzie jedna ma 6 lat a druga 5,5 roku.

 
Tutaj znajdziecie sporo matematycznych zadań dla dzieciaków dużo starszych niż moje. My skorzystałyśmy z kart pracy, które dotyczą teatru i z którymi dziewczyny spokojnie sobie poradziły. Karty są odpowiednio na 9 i 10 stronie. 


A na koniec coś przyjemnego czyli kolorowanki. 
Możecie skorzystać z czegoś co sami wydrukujecie np tutaj: https://www.e-kolorowanki.eu/zawody/rezyser-filmowy-na-planie/
Albo też z czegoś co można zakupić i wydrukować w większym formacie: https://pomocniknauczyciela.pl/sklep/kolorowanki-xxl-dzien-teatru/
Plastyczne pomysły nie muszą się jednak zamykać w kolorowankach. Możecie też zrobić maski, które samodzielnie ozdobicie. Można je narysować i wyciąć z kartonu lub wydrukować np. https://miastodzieci.pl/kolorowanki/maska-do-samodzielnego-ozdobienia/ Inspirować się można kolorowym papierem, papierem samoprzylepnym czy brokatem. Wszystko sprawi, że zabawa będzie świetna.


Dla starszych dzieciaków też można znaleźć wiele ciekawych, rozwojowych kart pracy. 
Gdy dziewczyny będą starsze, skorzystamy zapewne ze sklepu wsip gdzie znalazłam to: https://sklep.wsip.pl/uploads/litb/1507_litb.pdf Możecie wydrukować to co tutaj Wam wstawiam albo znaleźć coś co odpłatnie można u nich kupić.

Jeśli nie bardzo chce się Wam robić karty pracy polecam zrobienie własnego przedstawienia. Możecie do tego wykorzystać pluszaki, lalki czy nawet samochody. U Nas zabawa była świetna bo każda z Nas miała inny pomysł na przedstawienie. Tym sposobem obejrzałyśmy trzy różne przedstawienia, które były Naszymi autorskimi pomysłami :) Takie przedstawienie możecie zrobić również wieczorem z cieni swoich zabawek czy rąk.

Trzymajcie się!
A.

ps. Teraz w czasach pandemii nie chodzimy do teatru jednak zachęcam Was do oglądania teatrów on-line. Jest to całkiem fajne spędzenie czasu i sprawia, że kultura jest z Nami, nawet w tych trudnych czasach.

0 komentarze: