Podróż w nieznane czyli Dzień Kosmosu

Fajnie Być Matką Liczba komentarzy: 1


Temat kosmosu zrodził się u Nas bardzo naturalnie. Sporo materiałów, które dostaliśmy z przedszkola dotyczyło właśnie kosmosu. Postanowiłam jednak, że zrobię to po swojemu aby w jakiś sposób urozmaicić dziewczynkom ten czas. Przeszukując sieć w celu znalezienia materiałów związanych z kosmosem stwierdzam, że temat jest tak szeroki, że w moim odczuciu można go rozłożyć na zabawę na dwa dni.


Od czego zacząć? Co zrobić aby zaciekawić dziecko? A może połączyć to z prostą nauką angielskiego? Ja właśnie tak zrobiłam.

1. Rakieta
Zaczęłyśmy kreatywnie. Padło pytanie: " a jakim pojazdem dostaniemy się do kosmosu by zobaczyć wszystkie gwiazdy?" Odpowiedź była prosta - rakietą, i tak powstała u Nas wymarzona rakieta, którą polecimy w kosmos. Do zrobienia rakiety potrzebujecie: rolkę po papierze toaletowym, kolorowy papier, klej, kredki lub flamastry i dobry humor ;) Rolkę obklejacie kolorowym papierem wycinając okienka lub wejście do rakiety. Następnie robicie stożek na górze, kolorujecie i rakieta gotowa. Nie pomagajcie dziecku. Niech zrobi wszystko same. Nawet jak okienka czy stożek będzie niedokładnie wycięty czy nierówno przyklejony. Bo to właśnie ta wymarzona rakieta a nie idealna dla rodzica.


2. Układ słoneczny
Dla pięcio i sześciolatki zrozumienie o co dokładnie chodzi z kosmosem nie było łatwe.
Opowiedziałyśmy sobie co to kosmos i to nie jakimiś trudnymi słowami. Używałam takich słów, aby dziewczyny zrozumiały.

Zaczęłyśmy od pokolorowania układu słonecznego https://miastodzieci.pl/kolorowanki/uklad-sloneczny/ oraz tego tutaj https://www.superkid.pl/kolorowanki-kosmos Jak planety zostały pokolorowane, przeczytałyśmy każdą nazwę planety. Porównałyśmy sobie również ich położenie w odległości od słońca czy ziemi.Po atrakcjach kolorowania i malowania oraz opowiadania wstępnie co to kosmos obejrzałyśmy film. Nie polecę Wam żadnego filmu przez wzgląd na to, że każde dziecko jest na innym poziomie rozwoju. Jednak na youtube znajdziecie mnóstwo mini filmów dla dzieci opowiadających o kosmosie czy planetach. Zapewne znajdziecie coś dla siebie.


Po obejrzeniu kilku filmów o kosmosie powtórzyłyśmy sobie nazwy planet wpisując je w odpowiednie pola. Myślę, że to fajny sposób dla dzieci, które zaczynają pisać. Plik do wydruku znajdziecie tutaj https://i.pinimg.com/originals/ec/e3/17/ece317c419f5e769b418d727d5a8fc52.jpg 
Po opisaniu układu możecie pokolorować planety zgodnie z tym jak faktycznie wyglądają- tak jak my zrobiłyśmy na zdjęciu powyżej. Pokolorujcie je właśnie tak ale nie zapomnijcie powtórzyć tego z czego składa się dana planeta i dlaczego właśnie w takim kolorze ma być pokolorowana - u Nas mimo małego wieku, bardzo ta zabawa spodobała się dziewczynkom. 
Dziewczyny co prawda jeszcze są za małe na tego typu wykreślanki ale dla starszych dzieci, myślę, że fajną zabawą na utrwalenie wiedzy o kosmosie będzie wykreślanka. Możecie skorzystać z tej: https://www.dla-dzieci.com.pl/pliki/lamiglowki/wykreslanki_dla_dzieci-planety.pdf

3. Mieszkańcy kosmosu
Aby o samych planetach nie mówić, powiedźcie też o mieszkańcach kosmosu :) Aby oswoić się z myślą ufoludka najlepiej go pomalować na kolorowo by nie był dla Nas straszny :)
My skorzystałyśmy z tych: https://miastodzieci.pl/kolorowanki/ufoludek-kolorowanka/
Możecie go pokolorować farbami lub wykleić kawałkami pourywanego papieru kolorowego. My wybrałyśmy farby bo przyznam szczerze przez wzgląd na to ile robią zamieszania dziewczyny malując farbami najczęściej wybieramy pastele czy kredki.


Sporo kart pracy, jak zawsze znalazłam tutaj https://przedszkolankowo.pl/2016/12/17/ufoludkowe-karty-pracy/ Myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie w zależności od wieku w jakim są Wasze dzieciaki.

4. Stars, Planets czyli angielski wpleciony w kosmiczną zabawę
Aby dzień był ciekawszy i nie tylko skupiony na nauce o kosmosie możecie wpleść naukę angielskiego. Licząc gwiazdy, które łączą się z tematem kosmosu utrwalacie jak się wymawia oraz jak się pisze liczby od jednego do dziesięciu. Tę kolorowankę znalazłam tutaj: https://drive.google.com/file/d/0B5rA1Pr6EkStMW4yLW9lZkJfeFE/view Tutaj również znajdziecie pozostałe świetne karty pracy, z których my korzystaliśmy.


Karty pracy po angielsku znajdziecie tutaj: 


Tyle ode mnie.
Mam nadzieję, że choć trochę znaleźliście inspiracji dla siebie. 
My bawiłyśmy się świetnie.

Cześć!
A.


1 komentarz:

  1. Mnóstwo inspiracji! Dla dzieciaków uwielbiających kosmos cała masa zabawy i kreatywności :) Jeśli chodzi o kolorowanki o tematyce kosmosu, zapraszamy do nas może coś ciekawego znajdziecie dla siebie.
    https://www.swiatkolorowanek.pl/kolorowanki-dla-dzieci/kolorowanki-kosmos/

    OdpowiedzUsuń