Kocham czytać czyli Dzień Książki

Fajnie Być Matką Liczba komentarzy: 0

Jak byłam mała miałam swój zeszyt, w którym wszystko opisywałam. Nie był to jednak pamiętnik, w którym zapisywałam wszystkie swoje złote myśli. Była to moja autorska książka a raczej zeszycik krótkich opowiadań. Pamiętam to jak dziś, że pisałam o księżniczkach, żabkach i innych magicznych stworach. To właśnie wtedy zrodziła się u mnie miłość do książek.


Obiecałam sobie, że jak będę mieć dzieci to chciałabym aby kojarzyły mnie nie z telewizorem, telefonem czy komputerem a właśnie z książką. Jak tylko dziewczynki się urodziły wiedzieliśmy, że usypianie ich będzie opierało się na czytaniu. I tak zostało do dziś - co wieczór czytamy książkę przed snem. Każdy ma swoją - ja czytam jakąś, którą wybieram z dziewczynami wspólnie a T. czyta taką, którą też wybrali razem. Tym sposobem każde z Nas może od początku do końca poznać przygody bohatera danej książki. Może to dziwactwo, ale dopiero od niedawna dziewczyny zaczęły grać na tablecie czy konsoli. Telewizor w ciągu dnia jest u Nas bardzo rzadko włączony. Z dwóch powodów: po pierwsze jest dużo ciekawszych rzeczy do robienia niż telewizor a po drugie to bardzo dużo bodźców dla dzieci co sprawia, że ich sen nie jest spokojny. Po jakimś czasie stwierdziliśmy, że nie mogą być ułomne techniczne i zaczęliśmy pokazywać im różne nowinki technologiczne. Jednak zawsze książka jest u Nas na pierwszym miejscu. W planach mam zrobić Wam taką listę TOP 10 książek, które moim zdaniem każdy powinien mieć, ale na to przyjdzie jeszcze czas.


2 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci i właśnie 2 kwietnia zrobiłyśmy sobie Dzień Książki. Organizacja takiego dnia jest banalnie prosta. w planie mamy: czytanie książek, autorska zakładka, poznanie wiedzy o książce.
Od czego zaczynamy?

Zaczynamy od tego aby zainteresować dziecko ciekawymi informacjami dotyczącymi książki czy tego jak powstaje. Czytamy wierszyk: https://przedszkolankowo.pl/wp-content/uploads/2018/02/Jak-powstaje-książka-TEKST.pdf

Opowiadamy o tym jak dbać o książki i jak poprawnie z nich korzystać. Pomocne do tego będą plansze: https://przedszkolankowo.pl/2017/02/14/zasady-korzystania-z-ksiazek-plansze/

Pokazujemy, że książki są różne. Duże, małe, grube, cienkie, stare i nowe. Możecie samodzielnie poszukać takich informacji. My korzystaliśmy z zebranych w jednym miejscu informacji, choć myślę, że jednak akurat ten punkt jest dla starszych dzieci bo dziewczyny pod koniec się już nudziły. Materiały znajdziecie tutaj: https://przedszkolankowo.pl/2017/03/23/ciekawostki-o-ksiazkach-plansze

Utrwalamy wiedzę o książce na podstawie krzyżówki. Ja stworzyłam na Nasze potrzeby krzyżówkę z hasłami, które dla dziewczyn będą łatwo przyswajalne. Znajdziecie ją tutaj: https://wordwall.net/play/1204/454/511 Te same hasła co w krzyżówce możecie zmienić w inną zabawę, w którą dziecko sobie poradzi ale też utrwali podstawową wiedzę o książce. Ja wybrałam łączenie w pary i zabawę możecie znaleźć tutaj: https://wordwall.net/play/1204/454/140https://wordwall.net/play/1204/454/140 


Na koniec tworzymy swoją własną zakładkę do książek z tymi młodszymi dziećmi. Wycinamy kawałek kartki a dziecko ozdabia. Pamiętajcie, że można ozdabiać kolorowym papierem, flamastrami, kredkami, plasteliną czy farbami. Jako, że dziewczyny są już ciut starsze, skorzystaliśmy z karty pracy, którą znalazłam tutaj: https://www.dzieckiembadz.pl/2019/03/moja-ulubiona-ksiazka.html Efekty końcowe są zachwycające jak sami widzicie.

Na koniec czytamy ulubione książki. Nie ograniczajcie się. Wybierzcie te książki, które Wy lubicie czytać z dzieckiem, i te które lubi czytać Twoje dziecko. Celebrujcie ten dzień :)

Uwielbiam zapach książek. Ten papier pachnie zupełnie inaczej. Każda książka ma inny zapach co sprawia, że każda z niej staje się wyjątkowa. Wiecie, udało mi się tę miłość do książek przekazać dziewczynkom. Widać to na zdjęciach. I prawdę mówiąc jestem z tego dumna. Oby ten zapał im nigdy nie minął. Będę się starać tą pasję w nich utrwalać.

Przedstawiony przeze mnie pomysł na spędzenie dnia w temacie Dnia Książki jest częścią całości, którą sukcesywnie będę Wam opisywać. Chciałabym aby każdy znalazł coś dla siebie, co nie będzie długie a sprawi przyjemność Waszym dzieciom. Bo według mnie zabawa przez naukę jest najlepszym rozwiązaniem. A jak nic z dzieckiem nie robimy to nie zainteresujemy go niczym ciekawym.

Trzymajcie się.
A.

0 komentarze: